Kto zastaví Gašparoviča?

Autor: Tibor Bacsó | 17.4.2014 o 8:06 | Karma článku: 14,49 | Prečítané:  1745x

(alebo Fikcia o možnom vývoji menovania sudcov Ústavného súdu). Prezident Gašparovič pred skončením svojho funkčného obdobia vymenuje troch nových sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorí do jeho rúk zložia ústavou predpísaný sľub.

Zložením sľubu sa noví sudcovia, v zmysle textu Ústavy SR (čl. 134, ods. 5), ujímajú svojej funkcie.

Na otázky novinárov hovorca prezidenta odpovedá: Vymenovanie nových sudcov Ústavného súdu prebehlo v súlade s ústavou a podľa výkladu právnych expertov prezidentskej kancelárie účinky sľubu nastanú až po uplynutí funkčného obdobia odchádzajúcich sudcov.

Právnické špičky, ktoré dlhodobo upozorňujú na tento možný výklad a jeho protiústavnosť, sú rozhorčené. Apel na politickú kultúru už dávno zlyhal a ten, komu bol určený, to môže mať... veď viete kde. Politickí komentátori píšu články o banánovej republike.

Čo s tým ďalej? Ako odpovedať na túto takpovediac poslednú zlomyseľnosť? Kde, kto a ako bude volať po náprave?

Veľmi stručná snaha o odpoveď pre účely tohto blogu:

Kde? Do úvahy pripadá Ústavný súd SR.

Kto? Možní „sťažovatelia" sú uvedení v čl. 130 ods. 1 Ústavy.

Ako? V danom kontexte sú možnosti dané v zákone o ústavnom súde, a to formou návrhu na výklad ústavy, individuálnou sťažnosťou zainteresovanej osoby alebo obžalobou na prezidenta (?).

Lenže:

Výklad ústavy: platí do budúcnosti a jeho účelom je odstrániť možnosť opakovania sporov medzi štátnymi orgánmi. Teda aj keby ústavný súd vyslovil, že účinky sľubu sudcu nemôžu nastať neskôr, vo vzťahu ku konaniu Gašparoviča tento výklad ústavy nebude mať žiadnu relevanciu.

Individuálna sťažnosť: veľmi teoreticky by mohol podať sťažnosť jeden z kandidátov vybraných parlamentom,  t. j. jeden z tých šiestich, ktorí boli navrhnutí Gašparovičovi a nebol ním nakoniec vybratý. Je to pravdepodobnosť hraničiaca s nulou.

Obžaloba na prezidenta: nakoľko Gašparovič už dovtedy prezidentom nebude, obžaloba sa ani nestihne podať a už vôbec sa o nej nestihne rozhodnúť.

Dobre to tí súdruhovia vymysleli, že?

Chcem veriť, že tento scenár zostane len fikciou a nakoniec to nebude potrebné vôbec riešiť. Gašparovič ako štátnik uzná, že už sa nepatrí vymenovať nových sudcov ústavného súdu a nebude - aspoň v závere svojho mandátu - slepo poslúchať pokyny. Prosím, nesmejte sa. :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?